Žvilgsnis į gamtos pasaulį

Grįžti į naujienas

Atsivertus parodos konkurso „Žemės diena 2019 - Utena" leidinį „Geriausios gamtos fotografijos", akis ir sielą sušildo spalvų, judesio, nuotaikų, išgyvenimų gamtoje įvairovė. Ja fotografijų parodoje pasidžiaugė ir Utenos kraštotyros muziejaus lankytojai, kurių parodos eksponavimo metu buvę arti tūkstančio. Tai 19- tą kartą rengiamo parodos konkurso 70-ies autorių geriausi darbai ne tik iš įvairių Lietuvos regionų, bet ir iš užsienio: Šveicarijos, Serbijos, Latvijos.


Šia tarptautine kasmetine gamtos fotografijų paroda nuo 2000-ųjų metų džiugina gamtos fotografų klubas „Žalias skėtis", vienijantis gamtos fotografijos gerbėjus iš dešimties rytų Lietuvos rajonų. Ši paroda skirta Pasaulinei žemės dienai ir kasmet sutelkia vis daugiau gamtos grožiui, ekologijai ir fotografijos menui neabejingų žmonių. Parodos temos: gamtos raštai, peizažas, žinduoliai, paukščiai ir kiti gyvūnai, gyvūno portretas, augalai ir grybai, Žemės žaizdos. Ir šiemet užfiksuotos žaismingos gyvūnų nuotaikos, kerinčios visų metų laikų peizažo spalvos ir vandens metamorfozės, skausmu prabylantis atsisveikinimo į kilpą pakliuvusios lūšies žvilgsnis...

 

Parodos aptarimo ir geriausių darbų autorių apdovanojimo metu Didįjį prizą - sidabrinę 50 litų monetą, skirtą Lietuvos gamtai, pelnė vilnietis Vytautas Knyva. Diplomais apdovanoti fotografai Aleksej Musatov, Sigita Bagdanovienė, Vaidas Garla, Jonas Strazdauskas, Vladimir Mijailovič, Natalja Mitenkova, Vilija Visockienė, Mindaugas Ilčiukas, Deimantas Kučinskas, Gediminas Gražulevičius, Simonas Minkevičius, Remigijus Gegelevičius, Selemonas Paltanavičius. Jaunimo grupėje diplomus pelnė Neda Juodgalvytė ir Tautvydas Juknevičius. Kadangi gamtos fotografų klubas „Žalias skėtis" šiemet švenčia 10-ąjį gimtadienį, buvo pasveikinti šio klubo prezidentas ir pagrindinis parodos konkurso organizatorius Rimantas Udras ir Vilniaus dailės akademijos fotografijos dėstytojas Andrius Surgailis.

 

Mintimis apie parodos darbus ir idėjas, apie naujas tendencijas fotografijoje dalinosi žurnalo „Vyzdys foto/video" redaktorius Valentinas Juraitis, Dusetų dailės galerijos direktorius, dailininkas Alvydas Stauskas, gamtos mokslų daktaras, gamtininkas Stanislovas Sinkevičius, poetas, fotografas Algis Jakštas. Parodos kuratorius Rimantas Udras dėkojo renginio rėmėjams, dalyviams ir linkėjo auksinio kadro.

 

Konkurso vertinimo komisijos nariai pastebėjo, kad gamtos fotografijoje dominuojantys objektai - paukščiai. Pasigendama biologinės įvairovės, fotografijos- pasakojimo. Galbūt nauja sritimi taps mobiliografija, taip pat dronais fotografuoti vaizdai. Tačiau svarbiausia ne vien technika ar fotografo braižas - svarbiausia gėrį puoselėjantis ryšys su gamta, gebėjimas atskleisti joje ne tik spalvą ar formą, bet, galbūt, net muziką ar poeziją. Atidus, pasigėrėjimo, rūpesčio ir supratimo kupinas žvilgsnis į mus supantį pasaulį.

 

Gitana Kavaliauskaitė

 

 

DAUGIAU NUOTRAUKŲ FACEBOOK PUSLAPYJE: www.facebook.com/zaliassketis