Gamtos fotografų klubo "Žalias skėtis" narių kūrybos paroda

Grįžti į naujienas„Žalio skėčio" fotografijų kalba

 

 

Fotografija - menas, prabylantis ne tik spalvomis, formomis ar kompozicija. Ji kalba apie tikrumą ir šviesą aplink mus, primena tai, ką jau praradome. Fotografija neretai tyliai saugo atmintį, o kartais veržiasi šauksmu atsigręžti į save ar kitą. Tokios mintys kilo apsilankius svetingoje Dusetų dailės galerijos erdvėje - gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis" parodos atidaryme. Kone pusšimtyje fotografijos darbų parodos autoriai fiksuoja įstabiausias akimirkas gamtoje: rūko balades, žiemos pusiaukeles, vandens grafiką, ledo inkliuzus, šerkšno kandumą, laumžirgius, nusipraususius ryto rasomis. Fotografijose ir smalsiai besidairanti pelėda, kurtinių dvikovos, nerangus briedis, jūrinio erelio sparnų mostai. Skamba tie darbai, trykšta spalvomis, stebina: rodos, tiek sykių matyta vaivorykštė, laimės pasaga apjuosusi ežerą ar pievą, bet čia ypatinga, netikėto spindesio. Parodoje tai, kas verčia sustoti, įsižiūrėti, grožėtis ir džiaugtis - tai žmonių, su nuostaba žvelgiančių į pasaulį, profesionalumas ir gebėjimas su pagarba gamtai atskleisti tai, ko dažnas nematome. Ir dar: kelios fotografijos - tarsi priekaištas: negalintys pakilti skrydžiui paukščiai - sulaužytu sparnu, o kitas - bejėgis, poilsiavietėje prikaltais sparnais - nukryžiuotas žmogaus beširdiškumo...

 

 

Šios solidžios ir labai paveikios parodos atidarymo metu galima buvo išvysti didžiulį būrį parodos autorių - gamtos fotografijos klubo „Žalias skėtis" narių. Klubo, kuris įsikūrė prieš penkerius metus Utenoje ir vienija per trisdešimt fotografų iš Vilniaus, Utenos, Zarasų, Anykščių, Kupiškio, Ignalinos ir Švenčionių. Jo nariai kasmet aktyviai dalyvauja Žemės dienai skirtoje parodoje- konkurse, kuri suburia daugelio regionų fotografus, pakviečia tautiečius iš JAV, Anglijos, Šveicarijos, Italijos, džiugina fotografijų albumais, katalogais, laimėjimais įvairiuose konkursuose respublikoje ir užsienyje.

 

 

Dusetų kultūros centro direktorius dailininkas ir fotografas Alvydas Stauskas pristatė šią pirmąją klubo „Žalias skėtis" fotografijos parodą Dusetose, skirtą klubo penkerių metų gimtadieniui. Dėkota „Žalio skėčio" veiklos iniciatoriams - klubo prezidentui Rimantui Udrui ir Vilniaus dailės akademijos dėstytojui Andriui Surgailiui, o jie džiaugėsi klubo nariais - įvairių profesijų žmonėmis, kurie šalia savo darbo visad ištikimi fotografijai ir ypatingo grožio Aukštaitijos gamtai. Klubo leidinių iniciatorius Andrius Surgailis pabrėžė klubo narių darbštumą, parodos spektro margumą: fotografijose ir ypatingo grožio klasikiniai peizažai, ir reti gyvūnai, ir skaudžios temos gamtoje. Pasak klubo įkūrėjo Rimanto Udro, parodoje dalyvauja beveik visi klubo nariai, atrinkti patys įdomiausi darbai, dalis jų - pelnę apdovanojimus įvairiuose konkursuose. Išleistas parodos katalogas (kol kas tik 3 vnt. tiražu) įteiktas trims aktyviausiems klubo fotografams: Normantei Ribokaitei, Rimantui Bikulčiui ir Algiui Jakštui.

 

 

Gamtininkas ir fotografas Bronius Šablevičius ragino šią brandžią parodą eksponuoti ir tolėliau (sausį ji aplankys Uteną, vėliau bus eksponuojama kituose Aukštaitijos miestuose). Džiaugtasi klubo įkūrimu, šnekučiuotasi apie naujas parodas. Pasirodo, net pasą „Žalio skėčio" nariai turi ir klubo fotografijų albumą (jau trečią!) leisti žada. Smagus tas gamtos fotografų būrys, vienijantis veiklius, jautrius gamtai ir gėriui žmones.

 

 

Gitana Vasalauskienė

 


ALGIMANTAS NAVICKAS Pabudimas III

 

RIMANTAS BIKULČIUS Peizažas su antimis

 


STANISLOVAS SINKEVIČIUS Kilnusis

 


NORMANTĖ RIBOKAITĖ Rytas

 


VILIJA VISOCKIENĖ Žaltys

 

Akimirkos iš parodos

Nuotraukos Algio Jakšto, Algimanto Navicko, Gintaro Stanislovėno ir Rimanto Bikulčiaus

 

 

...Dar keletas šaunių akimirkų, kurias užfiksavo Vaidas Garla