Gintarinis žaltys 2012

Grįžti į naujienas


Fotografijose įamžinantys Aukštaitijos krašto grožį


„Ar už lango siautulingą žiemišką šokį šoka snaigės, ar brėkšta gaivi vasaros ryto aušra, ar sprogsta gležni pavasariniai pumpurai, ar merkia įkyrus rudeninis lietus - nieko nepaisydami, rankose gniauždami fotoaparatą, skubame į pasimatymą su GAMTA. Skubame įamžinti pirmuosius stirniuko žingsnius, nuostabius pelkių karalienių gervių šokius, <...> rytinės rasos lašeliais nusagstytą gležną drugelį", - skaitome geriausių gamtos fotografijų albumo „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2012" sudarytojų mintis. Šiame leidinyje - įspūdingiausi, abejingų gamtos grožiui nepaliekantys fotografų darbai, kurių autoriai - Lietuvos laukinės gamtos fotografų konkurso „Gintarinis žaltys 2012" dalyviai.


Šiemet „Žurnalo apie gamtą" redakcijos ir gamtos fotografų klubo „Naturephoto.lt" organizuojamame konkurse dalyvavo daugiau nei šimtas gamtos fotografų, pateikusių per du tūkstančius darbų. Griežtą vertinimo atranką perėjo per du šimtus gamtos fotografijų. „Žurnalo apie gamtą" redaktoriaus Romualdo Barausko žodžiais tariant, „mūsų mažoje šalyje tikslingai gamtą fotografuoja tik keli šimtai žmonių, o darbais, galinčiais papuošti pasaulinio lygio rinkimus, galėtų pasigirti vos kelios dešimtys gamtos fotografų, tad toks konkursinių nuotraukų skaičius tikrai džiugina."

Geriausių konkurso „Gintarinis žaltys 2012" darbų autoriai gegužės 8 dieną buvo pakviesti į finalinį renginį Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmuose: čia pristatytas minėtas Lietuvos laukinės gamtos fotografijų albumas, pasidžiaugta geriausiais darbais fotografijų parodoje, apdovanoti konkurso laureatai. Metų fotografu išrinktas Marius Čepulis. Jo gamtos fotografija „Tylus pagalbos šauksmas" pelnė autoriui „Geriausios metų fotografijos" įvertinimą.

Džiugu, kad įvertintas ir Aukštaitijos krašto gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis" narių profesionalumas: Vilija Visockienė ir Rimantas Bikulčius tapo konkurso laureatais, prizų pelnė Jonas Barzdėnas, išskirti Normantės Ribokaitės darbai. Fotografų įamžinti gamtovaizdžiai - solidžiame konkurso albume ir Vyriausybės rūmuose eksponuojamoje parodoje: Alvydo Stausko fotografijose skambantis krištolinis vandens metamorfozių grakštumas, saulėtekio voratinklių šydu apsigaubęs Salako miškas, netikėti gamtos raštai, žalčio žvilgsnio paslaptis Vilijos Visockienės darbuose. Pelkių augalų įstabumas pelnė konkurse debiutavusiai fotografijų autorei apdovanojimą: V.Visockienė tapo nominacijos „Augalijos magija" laureate - geriausia išrinkta jos fotografija „Nušvitimas", darbai taip pat išskirti „Gamtos meno" ir „Kiti gyvūnai" nominacijų kategorijose.

Luodžio ežeras rūko glėbyje, šviesos atspindžiai vandenų veidrodžiuose, atsisveikinimą su vasara nušviečiančios auksinės beržų liepsnos Aukštakalnio kaimo apylinkėse - tai Rimanto Bikulčiaus peizažai. Fotografijoje „Šeštadienis" - žmogaus ir gamtos vienovė: saulės blyksnių, senos pirtelės dūmo ir beržų rankų apglėbta lietuviško kaimo būtis rytmetį alsuoja tikra ramybe. Nominacijoje „Gamta ir žmogus" šis jaukumu dvelkiantis peizažas pripažintas geriausiu darbu. Už šarmoto žiemos ryto kone ­30˚C šaltyje Zarasaičio ežero ir jo neatsiejamos dalies - ančių - fotografiją fotografas R.Bikulčius apdovanotas verslininko ir politiko Ramūno Karbauskio specialiuoju prizu „Paukščiai mus supančiame kraštovaizdyje".

Už geriausią miško fotografiją šiame konkurse apdovanotas fotografas Jonas Barzdėnas. Jo „Skrajojančios pušys", pasitinkančios saulėtekį miglos vilnyse, nufotografuotos skraidant skraidykle. Už fotografiją „Smalsutė" J.Barzdėnui įteiktas interneto vartų „Delfi" specialusis prizas - jo nufotografuota žaisminga pelėda lututė sužavėjo „Delfi" skaitytojus ir pelnė daugiausia jų balsų.

Birželio rūkai Sartuose subtiliai skleidžia savo melancholišką nuotaiką Normantės Ribokaitės fotografijose. Į auksinį rūko spindesį auštant panyranti žvejo valtis fotografijoje „Rytas". Ji išskirta nominacijų kategorijoje „Žmogus ir gamta", o nominacijos „Geriausias nespalvotasis kadras" („Juoda balta") kategorijoje N.Ribokaitė apdovanota prizu už fotografiją „Žvilgsnis į gamtą".

Gamtos fotografijoje susijungia žmogaus ir gamtos menas. Čia užburianti augalijos magija - rasos lašo atspindžiuose pražystantys gėlių žiedai, elegantiška nendrių grafika. Čia gieda spalvos ir skamba šviesa. Iškalbingi gyvūnų žvilgsniai prabyla baime, priekaištu ar žaismingu smalsumu, skirtais mums, jų nepažįstantiems, kartais tik paskubomis ar vartotojiškai žvelgiantiems į gamtos pasaulį. Vienos fotografijos - netikėtos gamtos dovanos ne tik žiūrovams, bet ir patiems fotografams, kitos - ilgai, kantriai išlauktos. Net tos pačios vietovės traukia fotografus sugrįžti ir apdovanoja ištikimiausius kaskart naujais išgyvenimais ir vaizdais. Visos jos - su ypatingu atidumu gamtai, jos gyvenimo pajautimu ir nuolatiniu buvimu šalia, buvimu joje. Iškalbingas Lietuvos kraštovaizdžio grožis konkurso fotografijose, pripildantis širdis pagarbos ir gerumo.

 

 

Gitana Vasalauskienė

Nuotraukos iš Rimanto Bikulčiaus, Normantės Ribokaitės, Algio Jakšto ir Vilijos Visockienės asmeninių archyvų

 


Šeštadienis - Rimantas Bikulčius

Žvilgsnis į gamtą - Normantė Ribokaitė

Rytas - Normantė Ribokaitė

Peizažas su antimis - Rimantas Bikulčius

Nušvitimas - Vilija Visockienė

Kaligrafija - Vilija Visockienė

Smalsutė - J.Barzdėnas


Skrajojančios pušys - J. Barzdėnas