Už peizažo fotografiją – medalis iš Japonijos

Grįžti į naujienas

Ypatingas įvertinimas - garbingas apdovanojimas medaliu už peizažo fotografiją iš Japonijos pasiekė Salake gyvenantį fotografą, gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis" narį Rimantą Bikulčių, tarptautinio Japonijos fotografijos salono - konkurso Tokijuje dalyvį. Pasak fotografo ir fotografijos istoriko S.Žvirgždo, šio konkurso apdovanojimas labai solidus, nes konkursas prestižinis, žinomas visame pasaulyje, turintis gražias ilgametes tradicijas. Fotografijos salonas Tokijuje įkurtas dar 1927 m., populiarus ir įspūdingas ne tik japonų, bet ir užsienio šalių dalyvių skaičiumi, išsiskiriantis nuostabiomis, itin aukštos kokybės fotografijomis.

Šiame 72-ajame konkurse daugiau nei 40-ies pasaulio šalių fotografai pateikė net 9410 darbų. Vertinimo komisijos pirmininko japonų fotografo Takeyoshi Tanuma teigimu, „komisija buvo sužavėta darbais, dėl to juos vertinant kilo didelių diskusijų". Atrinktos tos fotografijos, kuriose matyti kūrybiškumas ir puikus technikos panaudojimas, išreikšti nauji pojūčiai ir išlaikomos tradicijos.

Fotografas R.Bikulčius, ryžęsis dalyvauti konkurse, teigia nežinojęs aiškios konkurso krypties, tad atrinkęs pusiau mistinių, minimalistinių darbų, kelis labiausiai vykusius šviesos peizažus. Vienas jų - „Pakelės romantikas" - pelnė autoriui medalį. Fotografas buvo pakviestas apdovanojimui į Japoniją, deja, atstumas pasirodė per didelis. Tačiau puikus darbų įvertinimas bei kvietimas dalyvauti šiame konkurse kitiemet greičiausiai bus paskata fotografui. Kaip ir atsiųstas geriausių konkurso darbų katalogas, kuriame ir R.Bikulčiaus peizažo fotografija.

Lietuvoje autoriaus subtilius ir daugiaplanius meditacinius peizažus vertino fotografijos meistrai A.Maknys, F.Piliponis, T.Vyšniauskas. R.Bikulčius ir jo darbai pristatyti TV laidoje „Per objektyvą". Dailininkas ir fotomenininkas Alvydas Stauskas jį apibūdina kaip vieną įdomiausių ir aktyviausių Zarasų rajono fotografų: „Jo darbai profesionalūs, atgaivina matymą ir jausmą, kad esmė gali glūdėti ir ten, kur, atrodo, nėra nieko dramatiško ar efektingo. Viskas lyg ir apčiuopiama, konkretu, paprasta, o kartu gilu ir nuoširdu. Aukštaitija gali didžiuotis šiuo fotografu kaip spalvotos fotografijos meistru, kurių nėra daug. Tai šviesos meistras, tobulai ją valdantis, stebinantis žiūrovą, aktyviai mąstantis, ką ir kaip fotografuoti, ir jau yra tvirtai įžengęs į profesionalų būrį".

Iš tiesų R.Bikulčius savitas fotografas, alsuojantis ir gyvenantis fotografavimo ritmu, ne tik vaizdus, bet ir tylos bei spalvų muziką fotografuojantis autorius. Pasak fotomeistro V.Naujiko, R.Bikulčiaus fotografuojami miškai aušroje primena čiurlioniškus vaizdus ir muziką. Mintis ir tikslas visuose autoriaus darbuose - gėris. Pasak R.Bikulčiaus, negali fotografuoti būdamas nesantaikoje su savimi. „Fotografuoti eikite ramios būsenos, „švariu vidumi", netingėkite keltis labai anksti, nebijokite sušlapti, sušalti, daug vaikščiokite gamtoje, nors ir nieko nepešite, „sirkite" fotografija", - pataria jis žurnalo „Foto" skaitytojams. Fotografo nuomone, svarbiausia mąstyti, jausti, išgirsti tylą, mokėti pastebėti, pajusti nuotaiką ir daug daug fotografuoti.

Gitana Vasalauskienė
Nuotraukos iš Rimanto Bikulčiaus asmeninio archyvo